Prep School Academic Year Counselling

Amerika’daki yatılı lise programları, yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için öncelikli tercihlerden birisidir. Fakat böyle bir karar alındığında veli ve öğrencinin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi doğru okul seçimi ve başvuru sürecinin yürütülmesidir.

Amerika’da özel yatılı okul dendiğinde yüzlercesi ile karşılaşmak mümkün ancak, hangisinin öğrenciye en çok uyan okul olduğunu seçmek ve başvuruları zamanında gerçekleştirmek, oldukça titiz bir çalışma gerektirir. Dolayısıyla çok fazla zaman ve emek isteyen bu çalışmayı, bu alanda uzmanlaşmış danışmanlar eşliğinde yürütmek veli ve öğrenciler için, bu kararın önemli bir aşamalarından birisidir.

Öğrencinin istek ve yetenekleri doğrultusunda okul listesi belirleme, başvuru formlarını doldurma, gereken evraklar konusunda yardım ve benzeri uzmanlık gerektiren konularda deneyimli danışman kadromuz, öğrencinin en mutlu olacağı okula yerleşmesi için hizmet vermektedir.

Bu hizmet öğrenci ve/veya veli ile görüşüldükten sonra birlikte çalışmaya karar verildiği an başlar ve öğrencinin okula kaydı tamamlanana ve orada öğrenimine başlayana kadar devam eder.

Amerika’da Yatılı Okullar

Yatılı okul tanımı TABS (the Association of Boarding Schools) tarafından şu şekilde yapılmıştır: “Öğrencileri üniversite yaşamına hazırlayan ve öğrencilerle öğretmenlerin güvenli ve emniyetli bir kampus ortamında yaşadıkları bir eğitim kurumudur.”

Yatılı okulun birinci önceliği öğrencilerine akademik mükemmellik kazandırmaktır. Yatılı okulda eğitim alan öğrenciler, diğer kurumlardakine kıyasla, derslerine ve aktivitelerine daha fazla zaman zaman ayırabilmektedirler. Yatılı okulların çoğunda, öğrenciler, öğrenme desteğinin yanı sıra spor, sanat ya da kültürel aktiviteler yapma imkanı sunulmaktadır. Bu anlamda öğrenciler akademik destek almanın yanında bu faaliyetlere katılma konusunda da teşvik edilirler.

Öğretmenler, danışmanlar ve yatılı okuldaki diğer yetişkinler, öğrencilerin, entelektüel, sosyal, etiksel, artistik ve atletik olarak gelişimleri için verebilecekleri maksimum desteği verirler. Yatılı okullar öğrencilere onlarla birlikte vakit geçirmekten zevk alan, onlara sevgi ve şefkatle rehberlik edecek olan ve öğrettikleri alanda oldukça deneyimli eğitmenler ile çalışırlar ve bunu istikrarlı, güvenli ve sevecen bir ortamda öğrenciye sunarlar.

Bazı okullar akademik başarısı yüksek ya da sanatsal başarısı yüksek olan yetenekli öğrencilere odaklanırlar ve onlara matematik, edebiyat, güzel sanatlar, fen bilimleri, müzik gibi birçok alanda üniversite seviyesinde ders alma imkanı verirler. Bazı okullar ise, özel ilgi gerektiren veya öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için özel programlar sunmaktadırlar.

Yurtdışında her yatılı okulun kendine özgü bir karakteri ve misyonu vardır. Bu nedenle biz farklı ülkelerdeki farklı okulları ziyaret ediyor ve onlar hakkında gerekli bilgileri ediniyoruz.  Bu şekilde öğrenci ve aileleri ile bir araya geldiğimizde doğru tavsiyelerde bulunabiliyor ve öğrenci için en doğru okul yerleştirmesini yapabiliyoruz.

Başarı için gerekli olan, doğru okul ile doğru öğrencinin eşleştirilmesidir.

**Daha fazla bilgi ve ücretsiz görüşme için lütfen randevu alınız.