SIKÇA SORULAN SORULAR

1-  Yurtdışı Eğitim Danışmanı Kimdir?

Yurtdışı Eğitim Danışmanı öğrenci ve ailesi için öğrencinin yurtdışında okuyacağı program konusunda öğrenci ve aileye danışmanlık yapan ve en doğru kararın verilmesi için onları iyi tanıyarak, ihtiyaçları, beklentileri ve hedefleri doğrultusunda doğru öğrenci doğru okul eşleştirmesini yapabilen kişidir.

  • Öğrencinin eğitimsel ihtiyaçlarını belirler
  • Doğru okul ve programların seçilmesini sağlar
  • Tüm süreç boyunca aile ve öğrenciye rehberlik eder

2- Kimlere danışmanlık ediyorsunuz?

Yurtdışında;

  • Yatılı okullarda okumak isteyen ilköğretim ve lise öğrencileri ne
  • Aile yanında kalmak isteyen ilköğretim ve lise öğrencilerine
  • Lise değişim programlarına katılmak isten lise öğrencilerine
  • Yurtdışında eğitimine devam eden öğrencilere
  • Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen lise öğrencilerine

3- Neden bir danışmana ihtiyacım olur?

Tabii ki yurtdışı başvurularınızı kendiniz de yapabilirsiniz, ancak bu süreç oldukça uzun ve zor bir süreçtir. İyi bir ön hazırlık gerektirir ve öğrenciyi iyi tanımak, ihtiyaçları iyi belirlemek gerekmektedir. Ailelerin ya da öğrencilerin tüm süreci en baştan öğrenip doğru okulları seçerek başvuruları yapmaları oldukça zamanlarını alacaktır. Bunun yerine okullar ve başvuru süreçleri hakkında bilgi sahibi olan ve okulların bir çoğunu gidip görmüş bir danışmandan yardım almak hem zaman kazandırır hem de olası hataların önüne geçer.

4- Çocuğum için en iyi okulu nasıl bulabilirim?

Çocuklarını yurtdışında okutmak isteyen veliler için en zor karar hangi ülke ve okulun çocukları için ideal olduğuna karar vermektir. Öncelikle ülke seçimi yapmanız gerekir ve bunun için kendi ve çocuğunuzun beklentilerini ve hedeflerini iyi belirlemeniz gerekir. Ardından seçtiğiniz ülkelerin eğitim sistemlerini iyi araştırmalı ve ardından okul türüne karar vermelisiniz. Okul türüne de karar verdikten sonra bu okulların ülke ve dünya standardındaki yerini, okulun donanımını ve öğrencilere neler sunduklarını araştırmalısınız. Bu bilgilerin çoğunu internet üzerinden araştırma yaparak, çevrenizde benzer deneyimi yaşamış kişilerle görüşerek ya da okulları yerinde ziyaret ederek yapabilirsiniz. Tüm bunlar oldukça zaman ayırmanız gereken konulardır. Bu nedenle bir danışmanla tüm bu süreçleri çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde atlatabilirsiniz.

5- Yatılı okulların avantajları nelerdir?

Yurtdışında yatılı bir okulda okuyan çocuklar genellikle iyi davranışlar edinirler ve kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirler. Vakitlerinin büyük bir bölümünü okulda ve yurtta diğer öğrencilerle ve öğretmenlerle geçirdikleri için hem derslerine hem de sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere ayıracakları bolca vakitleri olur. Günleri planlandığı için düzenli bir yaşamları olur ve disiplinli olurlar. Dünyanın dört bir yanından gelmiş öğrencilerle arkadaşlık kurarlar ve diğer kültürlere karşı hoşgörülü olmayı öğrenirler. Dünyaya bakış açıları değişir ve geniş bir vizyon edinirler.

6- Çocuğumu neden yurtdışında okutmalıyım?

Her öğrencinin öğrencilik hayatı süresince en az 1 yıl yurtdışında eğitim alması onun daha çabuk olgunlaşması, dünyayı tanıması, hoşgörülü ve vizyon sahibi bir birey haline gelmesini kolaylaştıracaktır. Yurtdışında alınacak kısa ya da uzun süreli eğitim ile öğrenci en az bir dil öğrenir, uluslar arası arkadaşlıklar edinir, kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenir ve büyük bir öz güvenle ülkesine döner.

7- Yurtdışında eğitim almak için hangi koşullar gerekir?

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikle ailelerinden ayrılabilecek olgunlukta olup olmadığına bakılmalıdır. Hemen hemen tüm öğrenciler için uygun bir okul bulmak mümkündür ancak öğrencinin yurtdışında okumak için istekli olması gerekir. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler için dil desteği sunan okullar vardır. Okul başarısı çok iyi olmayan öğrenciler için bile onları kabul edebilecek okullar bulmak mümkündür. Ancak uyumsuz, sürekli sorun çıkaran, sigara – alkol kullanan, şiddete meyilli öğrencilerin yurtdışına gönderilmesini tavsiye etmiyoruz. Bir öğrencinin programlara uygun olup olmadığını görmek için öğrenci ve aile ile yapılan mülakatlar oldukça önem taşır. Böylece danışman aileyi doğru bir şekilde yönlendirebilir ve hem aile hem de çocuk için en doğru karar alınır.

8- Yatılı okulda hayat nasıldır?

Yatılı okullarda yurtlar genellikle büyük bir kampus içersinde yer almaktadır. Her bir yurtta öğrencilerden sorumlu görevliler bulunur ve öğretmenlerin de çoğu kampus içersinde yaşar. Odalar genellikle 2-3 kişiliktir ve banyolar paylaşımlıdır. Öğrencilerin birlikte vakit geçirebilecekleri bir oturma odası ve oyun odası mevcuttur. Kampüs içersinde de çok sayıda sportif ve sanatsal faaliyetler için imkanlar bulunur. Öğrencilere çamaşırhane hizmeti sunulur. Öğrenciler bir çok ihtiyaçlarını kampus içersindeki olanaklarla kolayca sağlarlar.

Sabah genellikle erken kalkılır ve kahvaltıdan sonra okula gidilir. Derslerden sonra öğrenciler ilgi alanlarına göre çeşitli sportif ve sanatsal faaliyetlere katılırlar. Ödevlerini yapabilecekleri etüt saatleri mevcuttur. Akşam yemeğinden sonra da ya ödevlerini yaparlar ya da programlarına bağlı olarak bazı akşam aktivitelerine katılırlar. Yaş grubuna bağlı olarak 10:00 – 11:00 gibi odalarına çekilirler.

9- Yatılı okulda yemekler nasıl?

Yemekhaneler bir yatılı okulun kalbi gibidir ve burada öğrenci diğer öğrencilerle tanışma fırsatı bulur. Birçok okul öğrencilere çok sayıda yemek çeşidi sunar. Hatta uluslar arası öğrenciler düşünülerek menülerine farklı kültürlerin yemeklerini de eklerler. Öğrencilerin kendilerini evlerinde hissetmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Yemeklerde genellikle başlangıçlar, sıcak yemekler, sebze, salata, meyve ve tatlı seçenekleri sunulur.